Predlog zakona obdavčitve Bitcoina
- DaKript
- 13 hours ago
- Branje traja 3 min
Slovenska vlada je predstavila osnutek zakona o obdavčitvi dobičkov iz odsvojitve kriptosredstev, ki je skupaj s spremembami zakona o davku od dobička iz izvedenih finančnih instrumentov del paketa za spodbujanje razvoja trga kapitala v Sloveniji, je pojasnil minister za finance Klemen Boštjančič. Novi zakon uvaja 25-odstotno obdavčitev dobičkov iz kriptovalut, ki naj bi začela veljati 1. januarja 2026, s čimer se izenačuje z obdavčitvijo izvedenih finančnih instrumentov, ki je doslej znašala 40 odstotkov. Predlog naslavlja trenutno odsotnost obdavčitve kriptosredstev, kar po ministrovih besedah spodbuja špekulativne naložbe v manj regulirane in bolj tvegane instrumente.
Osnutek zakona opredeljuje odsvojitev kriptosredstev kot menjavo za tradicionalno valuto, prenos za blago ali storitve ali prenos na drugo osebo, medtem ko menjava med kriptovalutami ali prenos med denarnicami istega imetnika nista obdavčena. Zavezanci bodo morali voditi podrobno evidenco pridobitev in odsvojitev kriptosredstev ter vsako leto oddati davčni obračun finančni upravi. Predlog ponuja tudi prostovoljni poenostavljeni izračun dohodnine za zadnjih pet let, kjer se davčna osnova določi kot 40 odstotkov seštevka vrednosti kriptosredstev na dan 31. december 2025 in vseh odsvojitev v tem obdobju.
Javna obravnava obeh zakonov bo potekala do 5. maja 2025, kar zainteresiranim ponuja priložnost za podajanje pripomb pred pripravo končnega besedila. Vlada nima natančnih ocen o pričakovanih proračunskih prilivih, saj so podatki o obsegu naložb v kriptosredstva zelo omejeni. Boštjančič je poudaril, da primarni cilj zakona ni povečanje davčnih prihodkov, temveč vzpostavitev logične in pregledne regulacije, ki bo vlagatelje usmerjala k bolj varnim in reguliranim finančnim instrumentom. Minister, ki je razkril, da tudi sam poseduje kriptovalute, je dodal, da zakon spodbuja prostovoljno prijavo, kar naj bi olajšalo prehod na nov sistem obdavčitve.
Zakaj se nam zdi, da je predlog zakona katastrofalen, smo govorili v izredni epizodi NaKojnu. Debate sta se udeležila predsednik Bitcoin društva Toni Čepon in podpredsednik Klemen K. Verstovšek. Kaj vse je narobe s predlogom:
Čas razkritja: Predlog je podala tik pred trojnimi prazniki, 17.4.2025, tik pred velikonočnimi prazniki, 27. aprilom in prvomajskimi prazniki. Javna razprava je mogoča le do 5.5.2025!
Obdavčuje denar: Bitcoin je denar. Je zakonito plačilno sredstvo v Salvadorju in nekaj mesecev tudi v Centralno Afriški Republiki. Davka na devize ne poznamo ne pri nas in ne v Evropi.
Neustrezna obravnava v primerjavi z zlatom (in vrednostnimi papirji)
Predlog ignorira lastnosti bitcoina saj ga uvršča v izmišljen, do sedaj neobstoječ razred "kriptosredstev" in meče v isti koš z kriptovalutami z znanimi izdajalci, centraliziranim upravljanjem, žetoni in drugimi oblikami kriptografskih zapisov.
Sporna višina in namen obdavčitve:
Vlada nima načrta kam bi s pobranim davkom, nima niti načrta višine pobranih sredstev.
Pod pretvezo nezaupanja v naše sposobnosti varčevanja v najbolj donosno sredstvo zadnjih 15 let, predlaga trajno davčno stopnjo 25% na vsak dobiček in ne daje možnosti znižanja davčne osnove z morebitnimi izgubami.
Neustavna retroaktivnost:
Zahteva po določanju vrednosti kriptosredstev na dan 1. 1. 2026 in domnevi o vrednosti tudi za izgubljena sredstva pomeni posredno retroaktivnost. Takšna ureditev krši načelo pravne varnosti, sorazmernosti in realne davčne sposobnosti (147. člen Ustave RS).
Poseg v zasebnost in osebne svoboščine:
Zahteva natančen popis vsega imetja "kriptosredstev" in vsake transakcije z digitalnim denarjem.
Brez razkritja naslovov oz. celo zasebnih ključev ni mogoče določiti kdaj gre za odsvojitev oz. prenos na drugo osebo, torej gre za prvi popis denarnega premoženja v Sloveniji.
Vsi ti podatki bodo hranjeni v centralno upravljanih evidencah, ki bodo na voljo ogromnemu birokratskem aparatu. in hkrati cilj hekerjev.
Predlog neposredno uničuje inovacije, tehnološki razvoj in pospešuje beg najbolj sposobnih iz države.
Čudimo se zakaj se niso posvetovali s strokovno javnostjo.
KAKO LAHKO UKREPAMO:
Podpišimo peticijo proti zakonu: https://www.peticija.online/proti_obdavitvi_kripto_sredstev_zddoks
Podajmo komentar na predlog neposredno na državnem portalu: https://e-uprava.gov.si/si/drzava-in-druzba/e-demokracija/predlogi-predpisov/predlog-predpisa.html?id=17803&lang=si%E2%81%A0
Podprite delovanje Bitcoin društva Slovenije: https://bitcoin.si/donacije/